sobota, 27 października 2012

Bieżąca działalność

Rejestracja za nami.

Pozyskaliśmy już REGON.

Teraz pracujemy nad zdobyciem NIPu. Bo bez tego nie ruszymy z kontem bankowym. A bez konta nic formalnego nie przeprowadzimy.

Tymczasem zaangażowaliśmy się w sprawę nielegalnego wysypu ziemi i gruzu w Parku Krajobrazowym.

C.D.N.

czwartek, 20 września 2012

Pomyślna rejestracja

Wreszcie!!!!
Nie spodziewałem się,że na rejestrację Stowarzyszenia pro publico bono trzeba w tym kraju czekać pół roku. Ale jednak - oficjalnie jesteśmy. Możemy zatem zacząć oficjalną działalność. Na dobry początek odbędzie się "Bal Prezesa" albo inaczej mówiąc "Kongres Inauguracyjny" w ogródku przy Przytulnej 28. Pierwsze przymiarki były na nadchodzący weekend, ale ponieważ zapowiadana jest brzydka pogoda, a i zgranie terminów sprawiło kłopot, przekładamy się na 29 września (sobota), godziny popołudniowe. Dla lepszej informacji porozwożę wszystkim członkom zaproszenia osobiście.
Informację zamieszczę też na forum wiszace-ogrody.net. A to dlatego,że mile widziane byłyby osoby (sąsiadki, sąsiedzi) zainteresowane Stowarzyszeniem i jego działalnością. Bo im nas więcej, tym możemy więcej. 



Jeżeli jesteście miła sąsiadko, drogi sąsiedzie zainteresowani Stowarzyszeniem Wiszące Ogrody,  macie ciekawe pomysły, chcecie się zaangażować – zapraszamy serdecznie do wspólnej działalności. 


RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!



Zapraszam i do zobaczenia 29 września. Będzie się działo. Trąbka też będzie!


Piotr Jankowski



niedziela, 20 maja 2012

Podsumowanie Festynu Osiedlowego

Miłe Sąsiadki, drodzy Sąsiedzi
Pięknie dziękujemy za wspaniałą akcję zbiórki charytatywnej! Przyznam szczerze, że spodziewałem się wyniku co najwyżej kilku siatek, tymczasem zebraliśmy ponad TRZYDZIEŚCI WIELKICH SIAT I WORÓW SAMEJ ODZIEŻY, że o kilkunastu pakunkach z zabawkami nie wspomnę. Dość ,że dzięki uprzejmości kolegi Darka (któremu serdecznie dziękuję za pomoc!!)trzeba było zrobić dwa kursy zapakowanego po dach Forda Mondeo!




Wszystko zawieźliśmy do Szkoły Podstawowej nr. 84 na Kiełpinie. Tam rzeczy zostaną posegregowane i w pierwszej kolejności rozdane wszystkim potrzebującym z rejonu szkoły. Reszta pojedzie do Domu Pomocy Społecznej na Oruni prowadzonego przez Stowarzyszenie Gdański Komitet Obywatelski. Nie wszystkie zabawki znajdą swoich odbiorców (z przyczyn różnorakich-nie wszystko można oddać, nie na wszystko jest zapotrzebowanie) - zostaną przekazane na loterię podczas festynu szkoły.Dochód przeznaczony jest na budowę boiska przy szkole.
Tutaj kilka słów wyjaśnienia: Szkoła jako jednostka budżetowa gminy miejskiej Gdańsk otrzymuje dotację na działalność bieżącą (dramatycznie niską...) oraz dotacje celowe np. na boisko właśnie, a w budżecie miasta na 2012 rok w tej pozycji jest 0 PLN. I lepiej nie będzie. Właśnie dlatego Szkoła na Kiełpinie także jest "w potrzebie". Radzą sobie jak mogą .A służą nam i naszym dzieciom. Bez pomocy szkoły nie powstało by Stowarzyszenie.  Dzięki ostatniej loterii udało się wybudować plac zabaw. 
Nowa szkoła na Karczemkach (tam ma się przenieść w przyszłości SP z Kiełpina) to bardzo odległa melodia - w kwietniu tego roku miała się rozpocząć przebudowa ulic w pobliżu nowej szkoły ,właśnie w związku z budową. Nie dzieje się nic... Budżet "wypompowały" inne inwestycje (kto był na spotkaniu z Prezydentem,ten wie,że miasto nie wybuduje dla mieszkańców np. basenu, bo to "nieopłacalne"! Cytując:"basen na Chełmie przyniósł 2 mln. PLN strat, więc miasto nie będzie budować nowego na Jasieniu"...Bez komentarza... Amen. Ten blog nie jest od "polityki", toteż nie kontynuuję tematu.


Raz jeszcze dziękujemy pięknie za wsparcie.
I zapraszamy do współpracy!


Piotr Jankowski





wtorek, 15 maja 2012


Pomagamy i wspieramy imprezę.

Zapraszamy serdecznie. POZNAJMY SIĘ!!  POZNAJ STOWARZYSZENIE!!

Piotr Jankowski - prezes

Informacja z ostatniej chwili - Sąd odesłał nasze dokumenty do korekty.Jest to standardowa procedura. Zatem na rejestrację trzeba będzie jeszcze poczekać.


środa, 14 marca 2012



Oficjalny Statut Stowarzyszenia Wiszące Ogrody.
Statut został uchwalony na Zebraniu Założycielskim dn. 2 III 2012 r
z poprawkami z dn. 21 V 2012 r na wniosek Sądu  


STATUT STOWARZYSZENIA WISZĄCE OGRODY

Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
1.      Stowarzyszenie nosi nazwę STOWARZYSZENIE WISZĄCE OGRODY i jest zwane w dalszej części Statutu Stowarzyszeniem.
2.      Stowarzyszenie jest dobrowolnym zrzeszeniem mieszkańców, właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości położonych w Gdańsku, na osiedlu „Wiszące Ogrody”, zwanym w dalszej części Statutu Osiedlem, w dzielnicy Jasień.
3.      Stowarzyszenie jako organizacja zarejestrowana posiada osobowość prawną. Nazwa i znak graficzny (logo) Stowarzyszenia podlegają ochronie prawnej.
4.      Stowarzyszenie może ubiegać się o uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego.
5.      Stowarzyszenie działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach oraz niniejszego statutu, a także ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

§ 2
1.      Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Gdańsk.
2.      Stowarzyszenie działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz za granicą.
3.      Czas trwania Stowarzyszenia nie jest ograniczony.
4.      Stowarzyszenie może być członkiem organizacji polskiej lub międzynarodowej na podstawie uchwały Zarządu.
Rozdział II
Cele Stowarzyszenia i ich realizacja
§ 3
Celami Stowarzyszenia są:
1.      Działanie na rzecz budowy lokalnego społeczeństwa obywatelskiego poprzez inspirowanie, wspieranie i rozwijanie inicjatyw społecznych, kulturalnych oraz ekologicznych.
2.      Dążenie do rozbudowy infrastruktury socjalnej, edukacyjnej, sportowej, rekreacyjnej, kulturalnej oraz ekologicznej w oparciu o bieżące potrzeby mieszkańców.
3.      Działalność kulturalno – oświatowa i rekreacyjno – sportowa na rzecz dzieci i młodzieży, w tym organizację czasu wolnego dzieci i młodzieży zamieszkałych na osiedlu.
4.      Występowanie w obronie słusznych interesów i praw członków Stowarzyszenia oraz wszystkich mieszkańców Osiedla.
5.      Występowanie z inicjatywami zmierzającymi do poprawy bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom Osiedla poprzez dążenie do właściwej organizacji i kształtowania przestrzeni publicznej.

§ 4
Stowarzyszenie realizuje cele poprzez:
1.      Reprezentowanie interesów członków Stowarzyszenia oraz mieszkańców Osiedla wobec osób fizycznych, osób prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych w tym organów samorządu terytorialnego i administracji rządowej.
2.      Współpracę z organami władzy i administracji państwowej, samorządowej i wszelkimi innymi podmiotami posiadającymi lub nieposiadającymi osobowości prawnej.
3.      Inspirowanie i organizowanie imprez, akcji społecznych, festiwali, konkursów, itp. służących rozwijaniu działalności społecznej, kulturalnej, obywatelskiej i proekologicznej mieszkańców.
4.      Prowadzenie pracy informacyjnej, konsultacyjnej oraz negocjacyjnej mającej na celu wspólne rozwiązywanie kwestii istotnych dla mieszkańców Osiedla.
5.      Współpracę i wzajemną pomoc członków Stowarzyszenia.
6.      Współpracę z organizacjami, instytucjami i środowiskami o podobnych celach działającymi na obszarze Unii Europejskiej, w ramach wymiany doświadczeń i wzajemnego wspierania się w działaniach na rzecz społeczności lokalnych.
7.      Konsultowanie oraz opiniowanie planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych i organizacyjnych w zakresie zgodności z charakterem osiedla i jego rozwoju pod kątem dobra lokalnej, sąsiedzkiej społeczności.
§ 5
Dla realizacji swych statutowych celów Stowarzyszenie może powoływać inne organizacje, może przystępować do związków stowarzyszeń, wchodzić w związki oraz zawierać umowy o współdziałaniu z fundacjami i innymi podmiotami prawnymi, w granicach dopuszczonych prawem.

§ 6
1.      Przy realizacji celów Stowarzyszenie opiera się na społecznej pracy członków.
2.      Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może ubiegać się o dofinansowanie, zgodnie z ustawą o Stowarzyszeniach.
3.      Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie ma prawo zatrudniać pracowników.

Rozdział III
Członkowie Stowarzyszenia
§ 7
Rodzaje członkostwa
 Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
a)      Zwyczajnych.
b)      Honorowych.
§ 8
Członkowie zwyczajni
 Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może zostać:
1.  Osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych i niepozbawiona praw publicznych
2.  Członek zwyczajny posiada następujące prawa:
a)      czynne i bierne prawo wyborcze do organów Stowarzyszenia,
b)      prawo uczestniczenia w pracach prowadzonych przez Stowarzyszenie i we wszystkich przedsięwzięciach Stowarzyszenia,
c)      prawo zgłaszania wniosków i zapytań do organów Stowarzyszenia
d)       może korzystać nieodpłatnie z urządzeń technicznych, poradnictwa i obsługi prawnej, stawianych do dyspozycji członków Stowarzyszenia
4.      Członek zwyczajny ma obowiązek:
a)      brania czynnego udziału w pracach Stowarzyszenia,
b)      przestrzegania postanowień Statutu, regulaminów organów Stowarzyszenia i innych uchwał organów Stowarzyszenia,
c)      dbania o dobre imię Stowarzyszenia oraz popularyzowania jego idei,
d)      opłacania składek członkowskich.

§ 9
Członkowie honorowi
1.      Członkiem honorowym Stowarzyszenia może zostać osoba fizyczna szczególnie zasłużona dla realizacji celów Stowarzyszenia.
2.      Członek honorowy nie ma obowiązku płacenia składek.
3.      Członek honorowy ma prawo uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia, a z głosem doradczym także w Walnych Zebraniach oraz w posiedzeniach Zarządu.

§ 10
Nabycie i utrata członkostwa
1.      O przyjęciu danej osoby w poczet członków zwyczajnych Stowarzyszenia decyduje Zarząd w formie uchwały na podstawie pisemnej deklaracji kandydata zawierającej oświadczenie o zaakceptowaniu postanowień Statutu.
2.      Godność członka honorowego nadaje, za zgodą kandydata, Walne Zebranie w formie uchwały na wniosek Zarządu.
3.      Utrata członkostwa zwyczajnego lub honorowego następuje w przypadku:
a)      złożenia Zarządowi pisemnego oświadczenia członka o rezygnacji z członkostwa,
b)      śmierci członka lub utraty przez niego zdolności do czynności prawnych,
c)      wykluczenia ze Stowarzyszenia.

§ 11
Upomnienie, zawieszenie w prawach członka, wykluczenie ze Stowarzyszenia
1.      Za nieprzestrzeganie Statutu, za działanie sprzeczne z uchwałami organów Stowarzyszenia lub narażanie dobrego imienia Stowarzyszenia, Zarząd ma prawo udzielić członkowi upomnienia lub zawiesić w prawach członka na okres do 1 roku, a w przypadku rażącego naruszenia postanowień Statutu - wykluczyć ze Stowarzyszenia.
2.      W przypadku nieusprawiedliwionego zalegania przez członka zwyczajnego, mimo upomnienia Zarządu, z zapłatą składek, Zarząd ma prawo zawiesić prawa tego członka zwyczajnego na okres 1 roku lub wykluczyć ze Stowarzyszenia
3.      Zawieszenie w prawach członka lub wykluczenie ze Stowarzyszenia następuje w drodze uchwały Zarządu.
4.      Zarząd Stowarzyszenia jest zobowiązany zawiadomić członka o decyzji pozbawienia członkostwa w terminie 7 dni podając przyczyny swojej decyzji i wskazując na prawo członka do odwołania się od niej do Walnego Zgromadzenia w terminie 14 dni od momentu otrzymania zawiadomienia.


ROZDZIAŁ IV
Władze Stowarzyszenia

§ 12
 Władzami Stowarzyszenia są:
a)      Zebranie Członków Stowarzyszenia
b)      Zarząd
c)      Komisja Rewizyjna

§ 13
Zebranie Członków Stowarzyszenia
1.      Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, zwane w dalszej części Statutu Zebraniem.
2.      Zebranie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
3.      Do kompetencji Zebrania należy:
a)      ustalenie głównych kierunków działalności Stowarzyszenia,
b)      rozpatrywanie sprawozdań z działalności Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, a w przypadku zebrania sprawozdawczo - wyborczego sprawozdań za okres minionej kadencji,
c)      udzielenie lub odmowa udzielenia, po rozpatrzeniu wniosku Komisji Rewizyjnej, absolutorium ustępującemu Zarządowi,
d)      wybór członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej
e)      nadawanie godności członka honorowego na wniosek Zarządu,
f)        ustalenie wysokości składek członkowskich,
g)      uchwalanie zmian Statutu,
h)      podejmowanie uchwały w przedmiocie rozwiązania Stowarzyszenia,
i)        podejmowanie uchwał w innych sprawach.
j)        rozpatrywanie odwołań członków Stowarzyszenia od uchwał Zarządu o zawieszeniu w prawach członka lub wykluczeniu

§ 14
1.      Zebranie zwołuje Zarząd co najmniej dwa razy w roku, informując o tym drogą elektroniczną na 14 dni przed planowanym terminem zebrania.
2.      Komisja Rewizyjna ma prawo zwołania  Zebrania Członków Stowarzyszenia oraz Nadzwyczajnego Zebrania Członków Stowarzyszenia, jeżeli zwołanie go uzna za wskazane, a Zarząd nie zwoła Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez Komisję Rewizyjną lub 10 członków Stowarzyszenia.


§ 15
Do wyłącznych kompetencji Zebrania należy:
a)      rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania Zarządu z działalności stowarzyszenia oraz sprawozdania finansowego rok obrotowy oraz udzielenie absolutorium członkom organów stowarzyszenia z wykonania przez nich obowiązków;
b)      zmiany Statutu,
c)      ustalenie wytycznych działalności Stowarzyszenia,
d)      wybór Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej,
e)      rozpatrywanie wniosków zgłoszonych przez członków oraz odwołań od uchwał Zarządu,
f)        podejmowanie uchwał w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia.

§ 16
Uchwały Zebrania zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Stowarzyszenia.

§ 17
Zebranie otwiera prezes Zarządu Stowarzyszenia albo jego Zastępca, a następnie spośród osób uprawnionych do uczestnictwa w Zebraniu wybiera się Przewodniczącego.

§ 18
1.      Głosowanie jest jawne.
2.      Tajne głosowanie można zarządzić uchwałą Zebrania przy wyborach oraz nad wnioskami o odwołanie członków organów Stowarzyszenia.

§ 19
1.      Uchwały Zebrania powinny być umieszczone w protokole.
2.      W protokole należy stwierdzić prawidłowość zwołania Zebrania i jego zdolność do powzięcia uchwał, wymienić powzięte uchwały, liczbę głosów oddanych za każdą uchwałą i zgłoszone sprzeciwy. Do protokołu dołącza się listę obecności.
§ 20
Zarząd i jego kompetencje
1.      Zarząd prowadzi działalność statutową Stowarzyszenia i je reprezentuje.
2.      Do kompetencji Zarządu Stowarzyszenia należy:
a) kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia;
b) reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu;
c) planowanie i prowadzenie gospodarki finansowej, w tym określanie wysokości składki członkowskiej;
d) zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia;
e) zatrudnianie pracowników do realizacji zadań statutowych Stowarzyszenia a także ich zwalnianie;
f) realizowanie uchwał Zebrania;
g) zwoływanie Zebrania;
h) przyjmowanie nowych członków do stowarzyszenia;
3.      Każdy członek Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia działalności statutowej Stowarzyszenia.
4.      Uchwały Zarządu są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jego członków. W przypadku równej liczby głosów, głos Prezesa liczy się podwójnie.

§ 21
1.      Zarząd składa się z trzech członków, w tym Prezesa.
2.      Członek Zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą Zebrania Członków Stowarzyszenia.
3.      Prezes Zarządu powoływany jest uchwałą Zarządu spośród członków Zarządu.
4.      Członkowie Zarządu wybierani są na okres wspólnej kadencji wynoszącej rok.
5.      W przypadku odwołania, rezygnacji lub śmierci jednego członka Zarządu, Zarząd ma prawo kooptacji do końca kadencji. W przypadku odwołania, rezygnacji lub śmierci kolejnego członka Zarządu w trakcie kadencji zwołuje się walne zebranie członków celem dokonania wyborów uzupełniających.


§ 22
Do prawnego reprezentowania Stowarzyszenia oraz zaciągania w jego imieniu wszelkich zobowiązań potrzebne jest oświadczenie dwóch członków Zarządu.

§ 23
1.      Posiedzenia Zarządu powinny być zwoływane co najmniej 4 razy w roku.
2.      Zarząd zbiera się decyzją Prezesa Zarządu lub dwóch członków Zarządu.

§ 24
Komisja Rewizyjna i jej kompetencje
1.      Komisja Rewizyjna to organ kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia składający się z trzech członków powoływanych i odwoływanych uchwałami Zebrania.
2.      Członkowie Komisji Rewizyjnej powoływani są na okres roku.
3.      Komisja Rewizyjna może wybrać spośród swoich członków Przewodniczącego
4.      W przypadku odwołania, rezygnacji  lub śmierci członka Komisji, ma ona prawo kooptacji do końca kadencji. W przypadku odwołania, rezygnacji lub śmierci kolejnego członka komisji w trakcie kadencji zwołuje się walne zebranie członków celem dokonania wyborów uzupełniających.
5.      Uchwały Komisji są podejmowane zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy jego członków. W przypadku równej liczby głosów, głos Przewodniczącego liczy się podwójnie.

§ 25
1.      Do zadań Komisji Rewizyjnej należy:
a)      kontrolowanie, co najmniej raz w roku działalności Stowarzyszenia poprzez sprawozdanie składane przez Zarząd;
b)      zgłaszanie do Zarządu uwag i wniosków w sprawie działalności Stowarzyszenia,
c)      składanie na Zebraniu corocznego sprawozdania ze swojej działalności,
d)      występowanie z wnioskiem w sprawie absolutorium dla Zarządu.
2.      Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział z głosem doradczym w posiedzeniach Zarządu.
3.      Komisja Rewizyjna może zażądać zwołania posiedzenia Zarządu, z podanym przez Komisję porządkiem obrad.

ROZDZIAŁ V
Fundusze Stowarzyszenia

§ 26
 1. Majątek Stowarzyszenia składa się z posiadanego oraz nabytego w trakcie działalności mienia i funduszy.
 2. Na fundusze składają się:
a)      składki członkowskie;
b)      darowizny i zapisy,
c)      dotacje.
 3. Rokiem obrachunkowym Stowarzyszenia jest rok kalendarzowy.

ROZDZIAŁ VI
Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia

§ 27
Uchwały w sprawie zmiany Statutu i rozwiązania Stowarzyszenia podejmuje Zebranie bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Stowarzyszenia.


Piotr Jankowski 
Zarząd Stowarzyszenia Wiszące Ogrody





sobota, 3 marca 2012

JEST STOWARZYSZENIE!

Udało się!


Oficjalnie, fragment uchwały:

Zebrani (...)postanawiają założyć stowarzyszenie ,którego pełna nazwa będzie brzmieć: STOWARZYSZENIE WISZĄCE OGRODY



Dzięki zaangażowaniu i ,co okazało się ważniejsze,  cierpliwości  grupy sąsiadów udało nam się przebrnąć przez zawiłe formalności niezbędne do zawiązania Stowarzyszenia. Na spotkaniu założycielskim byli także: nasi radni z Rady Dzielnicy: Krzysztof i Marzena, radny z Rady Miasta p. Adam Nieroda oraz p. Żurawska z ...Hossy (przyszła z własnej inicjatywy). Teraz pozostało złożenie dokumentów w Sądzie Rejonowym, "wyczekanie" decyzji o zarejestrowaniu i ......działamy!

Najwięcej czasu zajęły (jak zwykle) formalności. Są one niezbędne, narzucone przez ustawę o stowarzyszeniach,a tylko ich wypełnienie pozwoli nam się zarejestrować. Dlatego też nie wszystkim starczyło czasu/cierpliwości. Tymczasem największa praca formalna za nami. 

Niebawem na tym blogu pojawi się oficjalny Statut oraz informacje o strukturach, planach , celach i tp. Stowarzyszenia.

Zatem jeszcze raz:

 STOWARZYSZENIE WISZĄCE OGRODY 
Tak się  nazywa Stowarzyszenie i pod takim szyldem od wczoraj działamy. I zapraszamy do grona członków. Deklaracje zawierające: Imię, Nazwisko, adres o raz e-mail kontaktowy prosimy przesyłać na adres stowarzyszeniewo@gmail.com



Piotr Jankowski
członek Zarządu Stowarzyszenia Wiszące Ogrody


środa, 22 lutego 2012

Spotkanie organizacyjno-założycielskie niedługo!!

Udało się. Dzięki uprzejmości developera dostaliśmy do dyspozycji duże pomieszczenie. Co prawda warunki będą dość surowe, ale za to na osiedlu. Zatem:

Spotkanie wszystkich sąsiadek i sąsiadów zainteresowanych działalnością na rzecz polepszania Wiszących Ogrodów np. poprzez założenie Stowarzyszenia Mieszkańców Wiszących Ogrodów (nazwa "robocza", nieobowiązująca)odbędzie się

W PIĄTEK, 2 MARCA, O GODZ. 19:00

W PAWILONIE NA PARTERZE BUDYNKU PRZYTULNA 36 (budynek z okrągłymi oknami) 



 Blok Przytulna 36 jest położony w pobliżu dojścia do przystanku autobusowego "Przytulna".  
Wystarczy pamiętać i wyjść 2 marca z domu na spacer około 19. Założenie Stowarzyszenia jest dość proste, o ile zbierze się grupka wspierających się aktywnych "działaczy". I jak największa liczba członków. Bo dla magistratu jeden wyborca to pył i kurz. Lecz Stowarzyszenie reprezentujące kilkutysięczne osiedle? Pomyślcie sami.

Informacje o założeniu i prowadzeniu Stowarzyszenia znajdziecie na stronie  www.ngo.pl

Im większa frekwencja, tym lepiej. Oby tylko nie przeważyło myślenie: "Po co ja tam. Będzie pewnie dużo ludzi. Potem się dowiem co i jak". Błąd!!!!!
Im więcej nas, tym większa reprezentacja. Tym więcej cennych myśli i więcej kontaktów na osiedlu. Im lepiej się znamy, tym więcej możemy. Ja osobiście ubolewam nad "zamykaniem się" we własnych czterech kątach, czekaniem na cuda, często przy jednoczesnym aktywnym "udzielaniem się" w internecie. Jeśli chcemy coś zrobić, zorganizować, pomóc sobie wzajemnie - zapraszam serdecznie 2 marca na 19:00.
 Philippe Destouches Nericault powiedział kiedyś  Łatwiej krytykować niż budować. Święta racja.


A niezdecydowanym dedykuję jeszcze jedną myśl pana Philippe'a: Nieobecni nigdy nie mają racji.

Piotr Jankowski



środa, 8 lutego 2012

Po spotkaniu w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych

Spotkanie,które dziś miałem w Regionalnym Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych dostarczyło wiele konkretów. I tak: wiem jak ruszyć temat i go wstępnie poprowadzić, księgowość to mały kłopot, Centrum wspomoże nas na każdym etapie działalności. A w ogóle Pani Natalia, z którą rozmawiałem, bardzo pozytywnie oceniła główne założenia stowarzyszenia (te moje szkice) tak pod względem społecznym,jak i możliwości realizacji. Jest np. taki projekt,jak Inicjatywa Społeczna, który stowarzyszenie może prowadzić.
Dużo by opowiadać, no i nie wszystko mogę pisać otwarcie.
 Aby się zawiązać potrzeba nas minimum 15 osób. Oceniam,że przy dobrze zrobionej "reklamie" zbierze się co najmniej dwa razy więcej. Tymczasem Pani Natalia poleciła mi pisać statut, właściwie szkielet statutu, aby na spotkaniu go dopracować i uchwalić. Na razie nie potrzebujemy siedziby. W prowadzeniu finansów centrum może pomóc. Mam już wstępną strategię działania-opowiem na spotkaniu.
Tymczasem podsyłam link do strony o tym,jak to jest założyć stowarzyszenie, jak to to prowadzić i gdzie szukać dotacji.
http://www.ngo.pl/

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury.
Ja już żadnych wątpliwości nie mam. WARTO!!! I trzeba działać!!!!

Mam tylko jedną drobną sugestię: zróbmy stowarzyszenie,które będzie bardziej TWORZYĆ, a mniej WALCZYĆ :) Nasi radni z dzielnicy są po naszej stronie. Bardziej miesza nam miasto. Rada osiedla to taki "piorunochron" magistratu: małe kompetencje, mały budżet, a do kontaktu z mieszkańcami na pierwszej linii.... Teraz nie idzie się na skargę do Urzędu Miasta. Przecież są Rady Dzielnic...Do tego Wiszące są "pod" Jasieniem i słaby to układ...

Piotr

PS.Każda pomoc jest bardzo pożądana, zatem jeśli ktoś chce więcej szczegółów, ma pytania, chce podziałać przy statucie, zapraszam gorrrrąco!!!!
stowarzyszeniewo@gmail.com

poniedziałek, 30 stycznia 2012

Jaki zarys Stowarzyszenia.

Szkic
      Stowarzyszenie działało by w układzie non profit, czyli nie po to ,aby generować korzyści finansowe dla członków. Wszystkie inne dobre rzeczy prócz pieniędzy - jak najbardziej. Prościej mówiąc- działamy społecznie.
      Członkostwo nie wiązałoby się z ciągłymi dużymi nakładami finansowymi. Źródła finansowania byłyby gdzie indziej, ponieważ Stowarzyszenie mogłoby pozyskiwać fundusze z różnych źródeł (także od sponsorów), a do tego stałoby się organizacją pożytku publicznego.
      Członkostwo nie oznaczało by także przymusu aktywnego działania. Układem idealnym byłaby jak największa liczba mieszkańców w Stowarzyszeniu reprezentowana  przez zgrany kilkunastoosobowy zespół, nazwijmy to, "aktywny w działaniu".
      Mając do dyspozycji internet odpada kwestia "uciążliwych" niekiedy zebrań i spotkań. Oczywiście spotykać się trzeba będzie, lecz wiele spraw będzie można prowadzić wspólnie bez wychodzenia z domu czy pracy. Jeśli chodzi o ewentualne miejsce spotkań, to na pewno gdzieś na osiedlu. Blisko dla wszystkich.

No i najważniejsze - NAZWA. Bardzo wiele zależy od dobrego szyldu czy nazwy. "Stowarzyszenie WO" to zwrot tymczasowy, roboczy.

Tyle szkicu. Jeśli ktoś miałby pytania lub sugestie, proszę śmiało pisać: komentarzem, postem albo na adres stowarzyszeniewo@gmail.com. Niebawem zorganizujemy pierwsze spotkanie.

Piotr Jankowski

piątek, 27 stycznia 2012

Skąd pomysł i dlaczego warto.

Pomysł
Zaczęło się w kwietniu 2009 roku, kiedy rozpoczęliśmy  z żoną operację kupna mieszkania na Wiszących. Dostaliśmy mapki, foldery i td. Wybraliśmy sobie takie,jakie nas interesowało, co więcej, tuż obok miał być otwarty teren z boiskiem i parkiem. Było super!! Tak,tak......było..... w kwietniu.....W październiku , po zakończeniu procedur i podpisaniu wszystkich dokumentów przypadkowo odwiedziłem punkt sprzedaży Hossy w Madisonie. Stała tam już nowa makieta osiedla, inna ,niż ta,którą oglądaliśmy z żoną w kwietniu, maju i czerwcu. I tam już nie było parku i boiska tylko dwa wieżowce (to te obecnie budowane przy Przytulnej). Pomyślałem: "Hola,hola. Mam mapkę, ofertę! Na podstawie oferty kupiłem mieszkanie za duże dla mnie pieniądze. Tak nie można!". Potem popatrzyłem na mapkę, a tam napisane było od początku, że deweloper zastrzega sobie prawo do zmiany projektu zagospodarowania terenu.Co oznacza, że prawnie wszystko gra.
Uznałem jednak,że sprawy tak sobie pozostawić nie można. Porozmawiałem na osiedlu z kilkoma sąsiadami i napisałem list do Hossy w tej sprawie. Oto on.


Efekt? Zaskakujący! Całkiem poważnie dostałem natychmiast zaproszenie do Gdyni, do centrali Hossy. Rozmowa była miła i sympatyczna. Oczywiście sam jeden nic nie mogłem osiągnąć. Tyle dobrego,że dowiedziałem się o planach budowy szkoły na WO (z obiektami sportowymi),i tu ciekawostka - planu tego  nie było jeszcze na dokumentach,które mi pokazano. Nie było go nawet na szkicach planowania, ani też na mapkach własności. Być może deweloper faktycznie planował szkołę w przyszłości (jeśli tak,to dość późno się za to wziął). Ale być może list,który jest powyżej przyspieszył taki plan. 
W każdym razie otrzymałem zapewnienie, że G.I. Hossa jest otwarta na inicjatywy i będzie starała się współpracować. Ja to biorę za dobrą monetę i  twierdzę,że trzeba to wykorzystać. Niedawno ponownie wybrałem się do Gdyni i rozmawiałem o takich właśnie sprawach. Hossa wciąż jest otwarta.
I stąd powstał pomysł założenia stowarzyszenia obywatelskiego. Poczytałem trochę w internecie, pozbierałem informacje od znajomych, którzy działają w takich stowarzyszeniach. Po drodze jeszcze spotkałem się z Maciejem (z zarządu jednej z wspólnot na WO), który wsparł mnie dobrym słowem. Spotkałem się też z naszym Radnym Krzyśkiem, który pomysł gorąco popiera. A dalej? Dalej, miłe Sąsiadki i drodzy Sąsiedzi , wszystko zależy od nas.

Dlaczego warto założyć stowarzyszenie?
Bo dostaniemy tyle, o ile będziemy umieli się upomnieć. Dla miasta jeden mieszkaniec, czy jeden pan Radny to prawie nikt. Natomiast jeśli zwróci się grupa kilkudziesięciu mieszkańców w imieniu kilkuset rodzin z całego osiedla, to wtedy można zadziałać. Medialnie też (chociaż  trzeba ostrożnie uważać co i jak jest opisane). 
Z finansami jest dobrze, bo istnieje wiele funduszy i grantów możliwych do pozyskania. Tutaj miasto nawet pomaga. Paradoksalnie w wielu przypadkach to właśnie tylko inicjatywa obywatelska może pisać pewne projekty,które po realizacji i miastu, i Hossie, i osiedlu będą przydane. A dla mieszkańców nieraz niezbędne - weźmy brak choć kawałka konkretnego miejsca na sport czy rekreację  na WO (formalnie ani miasto ani deweloper nie mają obowiązku o to dbać. Smutne,ale prawdziwe).


Dodam tylko, że jestem zwykłym panem nauczycielem i muzykiem (filharmonia, powaga:) bez układów tu czy tam, a wszystko, co opisane wyżej było spowodowane moją inicjatywą i wolnym czasem,którego nigdy na takie sprawy nie żałowałem i żałować nie zamierzam. Trochę zrobiłem już dla młodzieży w Słupsku - tam póki co pracuję dwa dni w tygodniu (ciekawym mogę pokazać materiały.).

Zachęcam gorąco wszystkich zainteresowanych lepszymi Wiszącymi Ogrodami do współpracy. W dobie internetu i komórek wystarczy nawet choć trochę czasu w domu :)




Pozdrawiam

Piotr Jankowski


PS. Obraz listu proszę sobie ściągnąć na własny sprzęt, bo online może być niewyraźny. Przepraszam, takie uwarunkowania.